PONIEDZIAŁEK W OKTAWIE WIELKANOCY

1.    Dzisiaj drugi dzień świąt i drugi dzień w oktawie Wielkanocy – Wielkanocny Poniedziałek. Liturgiczny okres Wielkanocy będzie trwał aż do Zesłania Ducha Świętego. Ten pierwszy tydzień Wielkanocy, a zwłaszcza jego pierwszy dzień, mają bardzo uroczysty charakter, do tego stopnia, że nie obchodzimy w tym czasie żadnych innych uroczystości. W ten sposób Kościół podkreśla fundamentalne znaczenie zmartwychwstania Chrystusa dla chrześcijaństwa. Cieszmy się więc i radujmy największym cudem Pana Jezusa, który na powrót otwiera nam bramy nieba. Baczmy jednak, aby formy tej radości i kultura naszej zabawy, zwłaszcza w ten lany poniedziałek, były godne i roztropne.
2.    Liturgia najbliższych dni zaprasza nas na spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem, przynagla nas do związania z Nim całej swojej egzystencji, do odkrycia w Nim najgłębszej prawdy o nas samych i o naszej misji głoszenia Jego Królestwa. Nie żałujmy czasu na Eucharystię, która jest ciągle tą samą Paschalną Ofiarą Chrystusa.
3.    Korzystając z okazji, kierujemy słowa serdecznego podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby liturgia w czasie tych świętych dni miała piękną i godną oprawę.
4.    Przyszła niedziela kończy oktawę Wielkanocy. To tak zwana niedziela przewodnia lub biała, a z ustanowienia Kościoła Niedziela Miłosierdzia Bożego. Jej sercem, oprócz Eucharystii, będzie nabożeństwo do miłosierdzia Bożego. Dobrym przygotowaniem do tej niedzieli będzie codzienne odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego. Przypomnijmy, że nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego nierozerwalnie łączy się z osobą Świętej Faustyny Kowalskiej. Błogosławiony Jan Paweł II powiedział o niej: „Ta prosta zakonnica przybliżyła Polsce i światu paschalne orędzie Jezusa Miłosiernego. W tej godzinie dziejów wołamy o miłosierdzie Boże. Pascha jest to przyjście i zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to paschalne Objawienie się Miłosierdzia Bożego”.
5.    W przyszłą niedzielę zmiana Tajemnic Różańcowych