DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY,
CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO – BEATYFIKACJA PAPIEŻA  JANA PAWŁA II
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonują nas o tym, że Bóg jest Miłością, że potrafi jedynie kochać i przebaczać.

Jakże więc nie dziękować za wielki dar miłosierdzia, za łaskę sakramentu pokuty!? Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy teraz tylko jedno zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga, objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!” (Łagiewniki, 2002 r.).

2. Dzisiaj wkraczamy też w maryjny maj! Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii, po której będziemy odprawiali tak ukochane przez starszych i młodszych majowe nabożeństwo. To w szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Bogu i braciom. Zadbajmy o Jej wizerunki w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, różaniec czy wieczorny Apel.

3. Dzień 1 maja – to także Święto Pracy. Naszymi modlitwami przez wstawiennictwo św. Józefa Rzemieślnika obejmujemy wszystkie osoby i rodziny borykające się z problemem bezrobocia i z dramatyczną sytuacją materialną. Nie opuszczajmy żadnej okazji, aby prosić tego Patrona o wrażliwość sumień i ład moralny w naszym życiu rodzinnym i społecznym.

3. Wyjątkowo w tym roku w poniedziałek, 2 maja, będziemy obchodzili uroczystość świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Wyjątkowo, gdyż w tegorocznym kalendarzu liturgicznym pod datą 23 kwietnia przypadła Wigilia Paschalna Wielkanocy.

4. A zaraz we wtorek, 3 maja, będziemy celebrować uroczystość Maryi – Królowej Polski, Głównej Patronki naszego Narodu. W dniu tym ponowimy Akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej.

5. Natomiast w piątek, 6 maja, w liturgii czcimy Apostołów Filipa i Jakuba, którzy czerpiąc z moc z Chrystusa, udowodnili, że nawet słaby człowiek jest w stanie poświęcić się głoszeniu Ewangelii
W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
4 V – św. Florian (†304), męczennik z początku IV wieku, patron strażaków (wspomnienie obowiązkowe).